Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından, IPARD Programı kapsamında “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanması Tedbiri (LEADER Yaklaşımı)” Eğitim Programı gerçekleştirildi.
17/05/2016 .

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü-Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “IPARD Programı Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanması Tedbiri (LEADER Yaklaşımı) Eğitim Programı” 03-05 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Eğitim Programının amacı, Ankara, Amasya, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır Erzurum, Kastamonu, Manisa, Ordu ve Samsun İllerinin, Valilik AB Proje Ofisi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinden gelen katılımcıların LEADER Yaklaşımı konusunda bilgilendirilmesi ve Ağustos 2016’da başlatılacak olan “LEADER Yaklaşımı harekete geçirilmesi projesi” öncesi destek ve koordinasyon konularının görüşülmesidir.

Yönetim Otoritesi Koordinatörü Mehmet AYDINBELGE tarafından yapılan açılış konuşması ile başlatılan program, LEADER çalışma grubu üyelerinden Seher MUĞLA, Aygül ERDOĞMUŞ, Mehmet AK, bağımsız LEADER Uzmanları Neslihan DİKİCİ ve Zülal VURGUN yönetiminde gerçekleştirildi.

Programda Kalkınma Bakanlığından Uzman Özcan TÜRKOĞLU tarafından ‘Yerel Kalkınmada Yeni Model Arayışları’; TKDK’dan Uzman İlker ÜNAL tarafından, ‘IPARD Programı uygulamaları’ Estonya’dan gelen Uzman Kadri TILLEMAN tarafından Estonya’daki ‘LEADER uygulamaları, karşılaşılan zorluklar, yapılan hatalar ve iyi uygulama örnekleri’ hakkında sunumlar yapıldı.

İskilip Yerel Eylem Grubundan Mustafa Serdar ÇORUMLU, Birecik Yerel Eylem Grubundan Levent YÜNCÜ tarafından Birecik ve İskilip ilçelerinde kurulmuş olan Yerel Eylem Gruplarının uygulamaya başladıkları günden bugüne kadar geçirdikleri süreç hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, Yönetim Otoritesi tarafından yerel düzeyde yapılacak çalışmaların koordinasyonu ve kurumların sorumlulukları ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Eğitim sonunda katılımcılara, eğitime katılım sertifikası verilerek program tamamlandı.

Toplantı Sunumları

3 Mayıs Sunumları

4 Mayıs Sunumları

5 Mayıs Sunumları

 

Sayfa Görüntüleme Sayısı:2201
Yukarı Çık