Kırsal Kalkınma Proje Ziyaretleri 18-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Manisa ve İzmir illerinde gerçekleştirilmiştir.
04/11/2016 .

LEADER yaklaşımı konusunda eğitim almış olan Yerel Kalkınma Rehberleri; Birecik ve İskilip Yerel Eylem Grubu üyeleri; TKDK ve Yönetim Otoritesinden ilgili personelin katılımıyla Manisa ve İzmir illerinde kooperatif ve proje ziyaretleri 18-20 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Bu çerçevede; Manisa ilinde IPARD Programı kapsamında desteklenmiş olan; Yunt Dağı Obasya Kırsal Turizm Geliştirme Kooperatifi ve Yunusemre İlçesi Osmancalı bucağında Ser-Tur firmasına ait IPARD hibe desteği ile yapılan 500 baş kapasiteli Saanen Keçi Çiftliği ziyaret edilmiştir.

 

Ayrıca İzmir’de “Dünyanın En iyi Örnek Kırsal Kalkınma Modelleri arasında gösterilen Tire Süt Kooperatifi; Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkına Kooperatifi; Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Bademler Köyü Tarımsal kalkınma Kooperatifi ziyaret edilmiştir.

 

Ziyaret sonrası yapılan değerlendirme toplantısı ile katılımcıların ziyaret edilen proje ve kooperatifler ile ilgili izlenimleri sorulmuş ve LEADER yaklaşımı ile örgütlenme yapısı konusunda tartışılmıştır.

 

Sonuç olarak yapılan çalışma ziyaretinin “LEADER Yaklaşımının” uygulanması konusunda bölgedeki etkin kişilerin lider rolde olmalarının insanları harekete geçirme ve güven oluşturma için önemli olduğu belirlenmiştir. Başarı ve devamlılığı sağlayanın kararlılık ve  yapılan işe inanç olduğu, ayrıca yöre halkının çıkarlarının ön planda tutulduğu bir oluşumun başarılı olacağı sonucuna varılmıştır.

Sayfa Görüntüleme Sayısı:615
Yukarı Çık