IPARD PROGRAMIN HEDEFLERİ

  • Tarım sektörünün sürdürülebilir modernizasyonuna katkı sağlamak,
  • Gıda güvenliği, hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartlarına uyumu teşvik etmek
  • Kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak
  • Tarım-çevre tedbiri ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması (LEADER) ile ilgili hazırlık yapmak

IPARD programı 9. İzleme Komitesi 20 Haziran 2013 tarihinde Ankara Dedeman otelinde toplandı

19/07/2013...

.

Avrupa Birliği’nin 2007–2013 yıllarını içeren Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre-Accession Assistance-Rural Development- IPARD)  kapsamında hazırlanan IPARD Programı ile ilgili İzleme Komitesinin dokuzuncu resmi toplantısı 20 Haziran 2013 tarihinde Komite üyeleri ve gözlemcilerin katılımıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil başkanlığında Ankara Dedeman Otel’de düzenlenmiştir.

Toplantıda bir önceki toplantı tutanağı kabul edilip gündem onaylandıktan sonra Kırsal Kalkınma Programı Yönetim Otoritesi tarafından bir önceki İzleme Komitesi Toplantısı’nda alınan kararlara ilişkin, Ulusal IPA Koordinatörlüğü tarafından da MAFA’yı değiştiren anlaşma hakkında bilgi verilmiştir.

Bilgilendirmelerin sonrasında TKDK tarafından IPARD Programının Uygulanması Konusundaki Hazırlıkların Durumu ve 2013 Yılı İletişim ve Tanıtım Eylem Planı Kapsamında Gerçekleştirilen Faaliyetler, LEADER ve Tarım-Çevre tedbirleri, Teknik Destek Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sunumlar yapılmıştır.