“Türkiye’de IPARD II Programı’nın Danışmanlık Hizmetleri Tedbiri için Kapasite Oluşturma Teknik Destek Projesi” Kapanış Konferansı Ankara’da gerçekleştirildi.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
“Türkiye’de IPARD II Programı’nın Danışmanlık Hizmetleri Tedbiri için Kapasite Oluşturma Teknik Destek Projesi” Kapanış Konferansı Ankara’da gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi tarafından yürütülen; düşük gelirli potansiyel faydalanıcıların, IPARD Programı’na müracaat edebilmelerine yönelik ücretsiz proje hazırlama danışmanlık hizmetinin sağlanması amacıyla kamu sivil toplum kuruluşlarındaki danışmanlık kapasitesinin oluşturulmasını hedefleyen, “Türkiye’de IPARD II Programı’nın Danışmanlık Hizmetleri Tedbiri için Kapasite Oluşturma Teknik Destek Projesi”nin kapanış konferansı 6 Şubat 2020’de Ankara’da gerçekleşti. Projenin kapanış Konferansına, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yetkili birimleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcileri, diğer ilgili Bakanlık yetkili birimleri ile tarımla ilgili bazı Üretici Birlikleri ve Ziraat Odaları temsilcileri katılım sağladı.

Toplantı, Tarım Reformu Genel Müdürü Sn. Hasan ÖZLÜ, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ticaret ve Diğer AB Politikaları Bölüm Başkanı, Sn. Bartosz PRZYWARA, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Dr. Hakan ERTÜRK ve Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Haluk ÇAĞLAR’ın konuşmalarıyla başladı.

Sn. Özlü konuşmalarında, kırsalda yaşayanların yaklaşık %85’inin küçük çiftçi olduğunu, küçük çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini ve bu çerçevede tarım danışmanlarına verilen proje eğitimleriyle küçük çiftçilerimize daha da fazla proje desteği verileceğini bildirdi. "Bu işletmelerimizin, finans, eğitim ve proje üretimi anlamında ciddi desteklere ihtiyaçları var." değerlendirmesinde bulundu. Yine tarım danışmanlarının sürekli ve düzenli eğitimlerinin sürdürülebilir tarım ve kırsal kalkınma için temel unsur olduğuna dikkati çekti.

Kapanış toplantısında, proje faaliyetleri, eğitimler ve tarım danışmanlığı sistemi konularında sunumlar yapıldı. Programın öğleden sonraki bölümünde ise “Tarım Danışmanlık Sisteminde Kurumsallığın yeri ve Önemi” konulu panel gerçekleştirildi. Panel sonrasında konuyla ilgili değerlendirmeler ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı iyi niyet, dilek ve temennilerle kapandı.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi
Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye