"Ulusal Kırsal Ağ Tanıtım Toplantısı" Manisada gerçekleştirildi.

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
"Ulusal Kırsal Ağ Tanıtım Toplantısı" Manisada gerçekleştirildi.
Tarım reformu Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yapısal Uyum ve Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı tarafından, IPARD Programı kapsamında, Kırsal Kalkınma Programlarında belirlenen hedefleri desteklemek, uygulamalarda yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tercübe paylaşımı sağlamak amacıyla kurulan " Ulusal Kırsal Ağ'ın" tanıtımına yönelik toplantıların ilk 22 Mart 2018 tarihinde Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bulunan OBASYA Kırsal Konaklama Tesislerinde Gerçekleştirildi.
Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail KAYA ve TKDK Manisa İl Koordinatörü Uğur USLU’ nun yaptıkları açılış konuşmaları ile başlayan Ulusal Kırsal Ağ tanıtım toplantısına ; Manisa Vali Yardımcısı H. Volkan KÖKSAL, Gördes Kaymakamı Fatih AYAZ, Selendi Kaymakamı Erkut PAMUK, Gördes Belediye Başkanı Muhammet AKYOL, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hilmi YOLDAŞ, İlçe Müdürleri, ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ile LEADER tedbiri kapsamında kurulmuş olan Selendi ve Gördes yerel eylem derneklerinin temsilcilerinden oluşan yaklaşık 90 kişi katılım sağladı.
Tanıtım toplantısı kapsamında, TRGM’ den Mühendis Dr. Şenay SEVENGÖR; Ulusal Kırsal Ağ konusunda Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) Programının uygulanma etkinliğinin artırılması, başarılı uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması, kırsal kalkınma politikası ve finansman imkanları, uygulamaya dahil olan tüm paydaşların katılımının önemine değinmiştir.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında tesis edilmiş bulunan Avrupa Kırsal Kalkınma Ağı (ENRD) örneğinde olduğu gibi Ulusal Kırsal Ağ ile kırsal kalkınma projesi uygulayan kişiler arasında tecrübe paylaşımı, sınır ötesi işbirliklerin kurulması ve iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Ulusal Kırsal Ağ kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğini yerel, bölgesel ve ulusal kırsal kalkınma bağlarını daha güçlü kurarak gerçekleştirecektir.
Kırsal kalkınmanın yerel kırsal topluluklar aracılığıyla gerçekleştirilmesi amacıyla uygulanmakta olan ve kırsal alanın ekonomik faaliyetlerinin yanında sosyal, kültürel ve çevresel yönlerini de kapsayan LEADER Yaklaşımının kırsaldaki bağların güçlendirilmesinde bizlere büyük destek sağlayacağı Mühendis Seher Muğla tarafından ifade edilmiştir.
Gördes Belediye Başkanı Muhammet AKYOL "Yerel Eylem Grubu Tecrübeleri" konusundaki tecrübelerini içeren bir sunum yapmıştır.
LEADER yaklaşımının ilk olarak uygulamaya başlayacağı 12 il arasında yer alan Manisa’nın Gördes ilçesi Yerel Eylem Grubu kendi olanakları ile şimdiden aktif olarak çalışmaya başlamış ve Manisa’nın merkez YEG’i seçilmiştir. Manisa ilinin tarihi ve kültürel değerlerinden sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşliğin sembolü olan Mesir macununun hikayesi ve 500 Yıla damgasını vurmuş olan macunun kahramanı zamanının büyük hekimi Merkez Efendi ve Sümbül Efendinin hikayesi oyuncu Çığla ÖZTAŞ ve Volkan Fatih YILMAZ tarafından sunulmuştur. 21 Mart 2018 tarihinde Manisa ilimizde nevruz kutlamalarının başlamış olması ve ulusal kırsal ağ toplantısının da kırsal kalkınma konusunda farklı sektörleri bir araya getirdiği güzel bir buluşma olması sebebiyle Şehzadeler Belediyesi tarafından mehter takımı ile bir gösteri düzenlenmiştir.
Obasya Turizm Geliştirme Kooperatif Başkanı Mustafa PALA; TKDK destekleri ile hayata geçirilen OBASYA Kırsal Konaklama Tesisinin yer aldığı Yuntdağı bölgesinin gelenek ve göreneklerini koruyan köyleri, havası ve doğal güzellikleri ile öne çıkarılmayı bekleyen bir bölge olduğunu, toplumun her kesiminden, farklı mesleklerden üyelerinin yer aldığı ve bu alanda böyle güzel faaliyetleri gerçekleştirmeye yönelik çalışmalarının devam edeceğine yürekten inandıklarını ifade etti.
Toplantı kültür bakanlığı sanatçısı Ritmoterapist Volkan Fatih YILMAZ’ın; vücut sistemlerinin hepsinin kendine özgü belirli yankı yapan ritmik frekansları ve hücresel titreşimler üzerine sesin etkisi ile ilgili interaktif çalışma ile sona ermiştir.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi
Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye