IPARD II PROGRAMI İZLEME KOMİTESİNİN 10 UNCU RESMİ TOPLANTISI 19 KASIM 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
IPARD II PROGRAMI İZLEME KOMİTESİNİN 10 UNCU RESMİ TOPLANTISI 19 KASIM 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (Instrument for Pre-Accession Assistance-Rural Development- IPARD) kapsamında gerçekleştirilen IPARD II Programı İzleme Komitesinin 10 uncu Resmi Toplantısı, Covid 19 pandemisi nedeniyle 19 Kasım 2020 tarihinde online toplantı platformu kullanılarak gerçekleştirildi.

IPARD İzleme Komitesi toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın. Fatih METİN’in Başkanlığında açılış konuşmasıyla başladı.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Faruk KAYMAKÇI, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan ÖZLÜ, IPARD Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman YILDIZ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr. Muhammed ADAK, Avrupa Komisyonu yetkilileri Liam BRESLİN ve Iwona LISZTWAN, AB Türkiye Delegasyonundan Mali İşbirliği Başkanı, Elçi Müsteşar Sn. Andre LYS, ile Leyla ALMA ve IPARD Yönetim Otoritesinin uzmanları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Genel Koordinatörleri ve uzmanları, Hazine ve Maliye Bakanlığından Ulusal Yetkilendirme Görevlisi ve Denetim Otoritesi Yetkilileri, Resmi kurum/kuruluş ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda Sayın Faruk KAYMAKÇI, Komisyondan Liam BRESLİN, Delegasyondan Andre LYS birer konuşma yaptı.

Toplantıda, IPARD II program uygulanması kapsamında, Başvuru çağrıları, Sözleşmeler ve ödemeler, IPARD II Program değişikliği, Tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri ile tanıtım eylem planı, Tarım-çevre tedbiri, LEADER ve Kırsal Ağ çalışmaları, Teknik destek kapsamındaki faaliyetler ve teknik destek eylem planı, İzleme raporları ve IPARD III hazırlıkları kapsamında yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile ilgili olarak, Yönetim Otoritesi tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca, Ulusal Yetkilendirme Görevlisi ve Denetim Otoritesi tarafından da sunumlar gerçekleştirildi. .

Tanıtım eylem planı ile Teknik destek eylem planı İzleme Komitesi üyelerince onaylandı. IPARD II program değişikliği teklifi daha detaylı görüşüldükten sonra yazılı prosedürle İzleme Komitesi üyelerinin onayına sunulması kararı alındı.

Avrupa Komisyonu ve Delegasyon temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen IPARD 10.İzleme Komitesi toplantısı iyi niyet ve temennilerle sona erdi.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi
Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye