Konya İşletme Ziyareti

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
Konya İşletme Ziyareti
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Yönetim Otoritesi tarafından Konya ili Çumra ilçesindeki 120 Büyükbaş Sağmal Hayvancılık IPARD işletmesi ziyaret edilmiştir.
Ziraat mühendisi olan Hasan Çekirdek işletmesini kurmadan önce yurt içi ve yurt dışında birçok örnek işletmeyi gezmiş ve bu deneyimleri sonucunda IPARD Programınca desteklenen Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü kapsamında verilen % 55 hibe sayesinde projesini hayata geçirmiştir. Böylece, 2019 yılında 120 büyükbaş sağmal inek kapasiteli, ızgara sistemli olan yarı açık ahır işletmesini kurmuştur.
AB standartlarında süt üretimi amacıyla kurulan işletmede, yem deposu, sağım odası, gübre çukuru ve gerekli makine ve ekipmanlarını hibe desteği kapsamında almıştır. Ayrıca, Ziraat Bankasından aldığı krediyle tesisinde süt sağımı için robotik sağım makinesini işletmesine katmıştır.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen IPARD Programı hibeleri sayesinde hayvancılık sektöründe, kendi memleketine böyle modern bir işletmeyi kazandırdığı için çok mutlu olduğunu ifade etmiştir.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi
Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye