ÖZBAY SOĞUK HAVA DEPOSU

Admin
Bu alanı Yazıya gönder.
ÖZBAY SOĞUK HAVA DEPOSU
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, IPARD Yönetim Otoritesi tarafından Isparta ilinde yer alan Özbay Soğuk Hava Deposu işletmesi ziyaret edilmiştir.
Özge Öztürk ve Yunus Efe Öztürk çifti IPARD Programı hibelerinden yararlanarak, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında projelerini hayata geçirmişlerdir. IPARD II Programı kapsamında, inşaat yapım işleri ile makine ve ekipman alımı kapsamında %50 hibe desteğinden yararlanacak modern soğuk hava deposu ve paketleme tesisini kurmuşlardır. Ayrıca, programın diğer çağrı dönemlerinde sundukları projeler ile 2 adet forklift almışlar ve kurdukları GES sistemi sayesinde işletmenin enerji ihtiyacını karşılamaktadırlar.
10.000 m3 kapasiteye sahip olan modern atmosferik basınç sistemli soğuk hava depoları sayesinde bölgenin üretiminde önemli olan elmaları yaklaşık 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edebilmekte ve böylece Hindistan, Rusya, Bangladeş, Nijerya gibi ülkelere ihracat yapabilme imkânına kavuşmuşlardır. Kendi ürünlerini depoladıkları gibi Isparta ve yakın bölgedeki üreticilerinde meyvelerini soğuk hava depolarında muhafaza ederek ürünlerin bozulmasını engellemekte ve tüketim ömrünü uzatarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü
AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başk.
IPARD Yönetim Otoritesi
Eskişehir Yolu 9. Km ANKARA/Türkiye